Vývoj na lokále II (rozchození projektu)

V druhém díle stručně popíšu postupy a nástroje nezbytné pro lokální vývoj.

V první řadě je třeba si z verzovacího systému vytáhnout příslušný projekt. Dále budeme potřebovat:

  • lokálně běžící MySQL server – Stačí jedenkrát stáhnout a nainstalovat, pouze pozor na drobné rozdíly mezi verzemi (5.5 vs. 5.6, …).
  • Apache Tomcat – Instalace je opět jednoduchá, stačí stáhnout a rozbalit. Osobně používám na každý projekt vlastní Tomcat, ale lze si vystačit i s jedním a pouze přepínat kontexty (viz ETN plugin do eclipse Tomcat Activator). Do Tomcatu (složka lib) je dobré donahrát ještě nějaké knihovny, to už je závislé projekt od projektu, ale určitě zde vždy mám log4j, mysql-connector a devloader (více příště).
  • kontext Tomcatu – V kontextu se nachází základní konfigurace aplikace. Nahrává se přímo do Tomcatu do složky conf/Catalina/localhost (pokud neexistuje, je třeba ji vytvořit). Pokud máte štěstí, najdete verzovaný a udržovaný kontext přímo u projektu, pokud ne, je třeba si jej vytvořit dle develu či produkce (upravit přístupové údaje do databáze, cesty na disku; také doporučuji povypínat nepotřebné tasky).
  • MySQL databáze – Dají se snadno získat z nočních záloh, které se nachází na produkčním serveru, zpravidla ve složce /mnt/store/BCK/mysql/0. S tím už vám poradí admin, který má daný projekt na starosti.
  • Souborová databáze (pro projekty nad jNP) – Souborová databáze obsahuje šablony, obrázky, CSS, PDF atd. Nachází se přímo na serveru ve složce /srv/www. Se šablonami problém nebývá, protože nezabírají příliš místa. Nejjednodušší je stáhnout si vše (kompletní složky template a public), pokud ale trpíte nedostatkem místa, můžete zkusit využít některou z fint popsaných na dotazy.etnetera.cz.

Napoprvé se vám to může zdát složité, napodruhé už to bude lepší. Ve firmě je spousta lidí, kteří vám s tím budou umět poradit. V příštím závěrečném díle si představíme Sysdeo plugin do eclipse včetně rozšíření o devloader a hotswapagent, která vám umožní vyvíjet bez neustálého restartování serveru.

Článek obsahuje 0 komentářů