Zdravé sezení neexistuje, postavte se k práci jako my

Tak nám je přivezli. Máme v Etneteře zbrusu nové polohovací stoly, které umožňují alternovat práci ve stoje a v sedě. Pojďme se podívat, jak jsme k rozhodnutí je pořídit dospěli a proč jsme vybrali právě ty, které jsme vybrali.

Loni na podzim jsme začali v Etneteře rozjeli testování práce ve stoje. Všechno odstartoval článek z blogu Tima Ferrise „Přeměna kanceláře: jak zhubnout a zvýšit produktivitu v práci“, který přivedl moji pozornost k tomu, co každý tak nějak podvědomě tuší – dlouhodobé sezení je pro člověka nepřirozená a nezdravá činnost a to zdaleka nejen kvůli bolavým zádům. Vědecko-populární články nejednou dávají této všudypřítomné (ne)činnosti naší sedavé počítačové doby přívlastky jako „zabiják“ nebo „nové kouření“. Odkazy na několik z nich najdete v minulém článku.

Práce ve stoje na zkoušku

Testovali jsme skoro 3 měsíce polohovací stoly zapůjčené štědře společností Ergointeriér a výsledek překvapil i nadšence jako jsem já. Ani jeden ze zhruba 15 kolegů, kteří si práci ve stoje vyzkoušeli, se k trvalému sezení už nechtěl vrátit. Po sotva 2 týdnech trvalého nebo střídavého stání při práci na počítači většina z nich zaznamenala pozitivní přínos. Týkal se nejčastěji ústupu problémů se zády, ale také menší únavy, lepší schopnosti soustředit se při některých činnostech a celkově větší „akčnost“ během pracovního dne, zajímavé byly i pozorované sociální efekty, např. větší otevřenost a jednodušší komunikace s příchozími. Když někdo přijde, postavíte se prostě vedle sebe a není tak problém vstoupit do osobní zóny druhého, pokud ale mluvíte na sedícího, je to shora a přes stůl nebo nějak divně ze strany, což není ani pro jednoho příjemné.

Výběr polohovacích stolů

Práce ve stoje na stole 'udělej si sám'

Práce ve stoje na stole "udělej si sám"

Závěr by jasný – jdeme do toho. K původním testerům se připojilo dalších cca 10 lidí, kterým k rozhodnutí buď stačily zkušenosti kolegů nebo se mezitím přidali ke stání s klasickým spontánním řešením „udělej si sám“.

Zbývalo tedy vybrat a objednat první várku 25 polohovacích stolů. Dostupné stoly je možné zhruba rozdělit do 3 kategorií podle typu ovládání:

 • mechanicky ovládané stoly s klikou
 • elektricky ovládané stoly s jedním či dvěma elektromotory – převážná většina stolů na trhu spadá do této kategorie
 • mechanicky ovládaný stůl s písty – patent americké společnosti Humanscale spojující výhody snadného ovládání elektrických stolů a nenáročnost mechanických stolů, v současnosti jediný dostupný stůl tohoto typu

Šáhli jsme si na a otestovali jsme celkem 4 typy nastavitelných stolů českých i zahraničních značek:

Náš favorit z hlediska designu i ovládání polohování byl elegantní americký Float. Ten se ale bohužel i přes veškerou snahu českého dovozce ukázal jako téměř dvakrát dražší než ostatní stoly.

Zbylé polohovací stoly na elektrické ovládání naopak cenově směle konkurují běžným kancelářským stolům střední třídy. Všechny se ocitly v cenové kategorii do 15 tisíc Kč bez DPH.

Po těsném souboji jsme nakonec zvolili OMT Freestand.

OMT Freestand od Německého výrobce Oelschläger Metalltechnik

OMT Freestand od Německého výrobce Oelschläger Metalltechnik

Zvítězil u nás díky:

 • čistému designu, rozdíly tady byly celkem malé, ale nám se prostě nejvíc líbil,
 • nejvyšší maximální výšce až 1300mm ve standardu varianty s trojdílnou nohou, která jako jediná funguje i pro našeho 207cm kolegu, ale ocení ji i všichni nad 190cm,
 • stabilitě stolu ve vysoké poloze pro práci ve stoje. Stůl je opravdu pevný i při maximálním vytažení (trojdílná noha se zde zdá být výhodou).

Stoly dorazily...

Minulý týden stoly konečně dorazily k nám do Etnetery. Montáž 25 stolů přímo na místě trvala skoro celý den.

Šťastní majitelé se u nich zabydlují a zažívají počáteční zapeklitosti s přeuspořádáním pracovního místa, nedostatečnou délkou některých kabelů a mírně zmatené pohledy sedících kolegů, vedle nichž najednou někdo během práce stojí. Abychom s ergonomií a estetikou nezůstali na půl cesty, ve druhé vlně nyní doplňujeme stoly držáky na monitory, kabelovými svody apod.

A kde je ta krev, ptáte se? Ptáte se správně. Bude. Krvácelo nás hodně a krváceli jsme rádi.

Pokračování v příštím díle.

Článek obsahuje 7 komentářů

 • Milan K.

  1
  Já bych chtěl jen dodat, že ty stoly jsou opravdu šikovně udělané. Možná jsou
  jen zbytečně široké - monitor, PC, klávesnice i myš se mi vejde na půlku stolu a
  zbylé místo je nevyužité (teoreticky by tam mohl stát i další člověk :)). Každopádně
  nohy stolu jsou úzké a vůbec nepřekáží.

  Pokud jde o výsuvný mechanismus, tak nemám
  problém se svou výškou kolem 180cm nastavit výšku stolu jak pro stání, tak pro sezení tak,
  jak je to pro mě příjemné. Navíc deska stolu je dost hladká i na bezproblémový pohyb
  myší přímo po stole.

  Oproti mému původnímu řešení pomocí krabic (jak jsem psal v článku http://dev.etnetera.cz/cz/jak_fungujeme/stani_pri_praci_v_it.html),
  je dost nezvyk mít klávesnici na stole. Předtím jsem ji měl na ůzké krabici, takže když
  jsem zrovna něco nepsal, tak jsem se třeba protahoval a tak. Teď mě ten stůl pořád nějak
  táhne abyh o něj opíral ruce, takže bude asi brzo dost omatlaný :).
 • Pavel

  2
  Dva dotazy: na fotkach nikde nevidim pocitace, jen klavesnice a monitory. Dosahnou kabely? Nebo jak to mate vyresene? Za druhe: u sebe bych se bal, ze budu polohovat stul prvni tyden a pak skoncim v jedne z poloh (a v mem linem pripade to spis bude v poloze dole). Nezvazovali jste variantu nepolohovaciho stolu, ktery by umoznil praci pouze ve stoje?
 • Patrik

  3
  Když jsme u té ergonomie, hodilo by se tady o 2px větší písmo. Jinak je škoda, že jsou ty stoly pro jednotlivce pekelně drahé.
 • Zdeněk Merta

  4
  15 000 mi nepřijde moc. Do zdraví se vyplatí investovat.
 • Martin

  5
  Zajímavé, ale ovšem pozor, dlouhodobé stání významnou měrou přispívá k vzniku křečových žil. Mysleli jste i na toto?
 • Milan K.

  6
  Ahoj.

  Já mám stůl sice nastavitelenej, ale mám ho pořád v poloze pro stání - sezení mě už vůbec neláká, takže tu mechaniku pro nastavení výšky nepoužívám.

  Jinak co se týče kabelů, tak vycházejí délkou akorát - rozdvojka nevisí, ale není ani napnutá (záleží taky na výšce člověka). Každopádně case mám na stole, ale dělají se určitě i doplňky, že se to dá zasunout pod stůl.

  Křečáky se můžou zhoršit i ze sezení a pokud je měli rodiče, tak to člověka asi nemine :).
 • Honza K.

  7
  Bezvadny clanek - Diky!
  V zahranici mel kolega podobny stul (ovsem mechanicky na kliku) a pod nej jeste zasunul chodici pas (bez madla) - velmi doporucenihodna kombinace - pak uz neni potreba resit ony krecove zily.

  Jinak je mozne vybrany stul zafixovat (v ramci jeho rozsahu) v libovolne vysce, anebo ma jen urcite prednastavene polohy?

  Nechali jste dodavat primo z Nemecka, popr pres nejakeho ceskeho distributora (trochu se bojim nakladu pri zajmu o jediny stul)?