Proč lidé (ne)nastoupí do firmy?

Nábor a práci s lidmi v Etneteře považujeme za klíčové téma - o tom jak u nás probíhá nábor jste si mohli přečíst v dřívějším článku. To je ale pouze jedna část celé problematiky, navíc viděná pouze jedním pohledem - tím naším.

A proto jsme se rozhodli pro seriál, který tato omezení zbourá. Budeme postupně přinášet výpovědi lidí, kteří se s naším náborovým procesem potkali nezávisle na tom, zda v Etneteře skončili, nebo ne.

Jelikož zajímavější a uvěřitelnější pohled je ze strany těch, kteří u nás nakonec neskončili, začneme právě tím. Zde je tedy první část seriálu, příběh Petra Vaniše.

Pokud vás téma jak nacházet správné lidi do firem zajímá více, neváhejte se zastavit na dalším Příběhování, kde bude debatováno naživo. Pozvánku najdete na konci článku.

Začal jsem na jobs.cz

Když jsem začínal hledat novou práci, vytvořil jsem si profil na jobs.cz. Třeba se někdo ozve. Jenom během dopoledne jsem absolvoval 8 telefonátu většinou z personálních agentur. Tak to dopadá, když si do CV napíšete slůvko JAVA.

Napadlo mě, že asi nemá smysl chodit na všechny pohovory s personalisty. Tak jsem se začal zajímat jaké IT firmy v Praze vlastně jsou a co kdo dělá. Narazil jsem při tom i na Etneteru a ta mi padla do oka tím, jak si hrají. Říkal jsem si, že až se ozvou tak rád přijdu :-).... A nic. Tak jsem napsal mail sám.

Dvakrát jsem byl na návštěvě a nakonec jsem dostal nabídku. Všechno to bylo moc příjemné a v naprosté pohodě. Názvy pozic jako je umožňovač, parkovací místa pro NE management, pořádání seminářů o technologiích pro veřejnost. Proste umí spojit práci se zábavou. Zapůsobilo na mě také ocenění cyklozaměstnavatel roku.

Nakonec jsem se ale rozhodl pro Logica/CGI. Proč?

1. Rozhovory v rámci rodiny a přátel. Lidi mi říkali, že větší je lepší. Můj táta pracoval jak ve velké tak i střední a malé firmě. A říkal, že ve velké firmě se snáze vyhnu problémům ponorkového syndromu, který ho jednou donutil změnit zaměstnání. A další lidé z mého okolí mě upozornili na to, že ve velké firmě budu mít možnost navázat zahraniční kontakty a to povede k rychlejšímu rozvoji. Je fakt, že mezinárodní spolupráci v CGI si opravdu užívám.

2. Rozhodujícím jazýčkem na vahách byl ale asi rozhovor s project managerem z Logica. Když jsem s ním domluvil, tak jsem věděl, že s tímhle člověkem chci pracovat. Ani vlastně nevim proč. Asi síla osobnosti.

Petr Vaniš

Článek obsahuje 5 komentářů

 • Martin Skurla

  1
  :D Musim sa nad tym pousmiat kedze vsetky clanky samozrejme budu "upravene" a cenzurovane.

  V mojom pripade som sa dockal tak akurat slubov a datumov z ktorych ani jeden nebol splneny, vyhovorky zo strany HR a taktiez totalna nekompetentnost ludi na pohovore. Zvasty typu ako si tim sa rozdeluje bonusy, samozrejme ale bez realnych prikladov. Technologicka pozicia bez jedinej technickej otazky? To asi povie nieco o urovni vasich pohovorov... Jedno z najvecsich slkamani v Prahe.

  O tom ale viac na blogu, chystam vyzivny clanok o Et Netere a pohovore v nej.

  Hold cenzure, sam seba ale cenzurovat nebudem
 • Lukáš Voborský

  2
  Dobrý den Martine, na jednání s Vámi si vzpomínám a i proto bych rád odpověděl.

  Ano, několik chyb jsme spáchali. Jednou jsme se jednou ozvali namísto v pátek až po víkendu, jelikož v pátek nebylo náhle přítomno několik lidí, nutných pro závazné rozhodnutí celého týmu. A podruhé jeden ztracený e-mail o kterém jsme přesvědčeni, že odešel v pořádku, ale přesto se někde zatoulal, což vedlo k dalšímu nedorozumění.

  Bez ohledu na tento technicko-komunikační problém, za který se znovu omlouváme, jsme se však na spolupráci nedohodli z jiných důvodů.

  Za prvé, v inkriminovanou dobu jsme potřebovali doplnit tým prakticky okamžitě, vy jste však hovořil o nástupu v horizontu cca 4 měsíců.

  Za druhé jsme neměli pocit, že bychom si vzájemně sedli po lidské stránce.

  Což byly také důvody, proč jsme spolu nepokračovali v dalších kolech rozhovorů, v nichž bychom se dostali (nejen) ke zmíněným chybějícím technickým záležitostem.

  K rozdělování bonusů, které zmiňujete bych rád odkázal na opravdu konkrétní informace, které je možné se dozvědet z dřívějšího Příběhování (http://www.etnetera.cz/cz/blog/45912-pribehovani130417_jedenacte.html).

  Váš plánovaný článek si velmi rádi přečteme. Zpětná vazba, obzvlášť konkrétní negativní, je pro nás důležitá, abychom mohli naší práci zlepšovat a posouvat dál. A pokud máte čas, chuť a příležitost, velmi rádi Vás uvítáme na následujícím Příběhování (http://www.etnetera.cz/registrace/), které věnujeme právě tomuto tématu.
 • technik

  3
  Nejaky problem s datem? 2013, 2008, 2010?
 • Martin Strejc

  4
  Dobrý den, Martine, pracuji v Etneteře a občas se účastním taktéž pohovorů. Souhlasím, že se může stát takové klasické faux pas, jako pozdě zaslaný e-mail či interní neshoda v tom, koho tým chce a podobně. To rozhodně nechci nějak vyvracet a určitě je mrzuté, pokud se zrovna ve Vašem případě nějaké takové okolnosti sešly.

  Přesto bych však rád podotknut že po technické stránce jsme s kolegy sestavili dokonce několik testů, včetně různých samostatných úkolů, kdy může uchazeč předvést své dovednosti v praxi. Přesto však musím říci, že na pohovoru umí pěkně hovořit řada uchazečů, avšak převést kód nebo se o tom nějak pobavit, to už je o dosti slabší.

  Vzhledem k tomu, že mne osobně i v něčem inspiroval Guido, píšící blog SW Samurai, viz např. článek http://www.sw-samuraj.cz/2012/11/jak-delam-java-pohovor.html, hodně jsem u nás ve firmě pro to, aby pohovor byl i prezentací konkrétního člověka, osobnostní i technické.

  Tím Vás zajisté nechci odrazovat od Vašeho článku a velmi rád si jej přečtu.
 • Lukáš Voborský

  5
  technik> Ano, bohužel, triviální chyba s formátem datumu. Opraveno a děkujeme za upozornění.