Představení Twinstone.org na jOpenSpace 2013

S přestávkou v pořadí pátý ročník jOpenSpace se letos konal v příjemném hotýlku Žákova Hora asi 15 km severně od Žďáru nad Sázavou. Za komunitu Twinstone.org jsme si dovolili nabídnout pamětní trička s připomenutím letošního ročníku konference a naší malé open-source vývojářské komunity, která se semkla kolem společnosti Etnetera.

Jak možná již víte, tato (ne-)konference má poměrně jednoduchá pravidla založená na tom, že každý účastník současně i přednáší, čímž každý přijímá i dává. K tomu večerní posezení u piva či řada diskuzí nad libovolnými tématy rozhodně každého člena této nekonference obohatí o nové postřehy.

Díky nekonvenčnosti programu a neoficiálnímu zahájení ligtning talků, které jsou z podstaty hlavními konferenčními tématy, jsem se ujal slova v rámci principu: „Kdo pohovoří, vezměte si pamětní tričko“ a představil v prvním lightning talk komunitu Twinstone.org, tedy jak jsme začali, co nás k tomu vedlo, s čím se momentálně potýkáme. Téma rozpoutalo hned několik dotazů a velmi mile mne překvapilo, že řada přítomných již naše stránky viděla a měla představu, co že to vlastně děláme za open-source projekty. Asi hlavním diskutujícím byl Dagi (Roman Pichlík), který doporučoval, abychom přešli komplet na open-source vývojářskou platformu GitHub namísto stavění vlastní s využitím produktů společnosti Atlassian. Vzhledem k tomu, že i toto jsme již zvažovali, je tato myšlenka zajímavým postřehem.

Na konferenci proběhla řada zajímavých talků a diskuzí. Mezi hlavní témata asi stále patřilo testování, které se i díky novým technologiím stává stále populárním a diskutovaným artiklem při vývoji software. Mezi hromadou poznatků v oblasti IT bych si dovolil zmínit též téma cloudů a služeb na nich, které stále přináší nové pohledy na vývoj software a jeho architekturu. Taktéž řadu nových pohledů rozdmíchává svět prohlížečů, mobilních zařízení a platforem postavených nad JavaScriptem. Mezi několik IT netradičních témat se pak zařadilo určitě pečení chleba a běhání, ačkoliv dle statistiky rozhodně více z přítomných běhá než peče chleba :-)

Večerní a nedělní diskuze pak přinesly řady postřehů nad tím, jak co kde kdo udělal, jak fungují v různých firmách, co konkrétně dělají kolegové z branže, co se povedlo a nepovedlo a také a jak se mají naše děti :-D

Rozhodně musím říci, že tato nekoference bylo velmi zdařilé setkání a pevně věřím, že se příští rok opět zúčastním.

Článek obsahuje 1 komentář

  • Jan Novotný

    1
    Martine, a já ještě jednou děkuji za trička a budu se těšit na setkání příští rok ;)