Article has 10 comments

 • kokos

  1
  prgat, to je teda slovo. neco spatne naprogramovat by asi bylo: tak jsem to pekne oprgal, hahaha.
 • oldjay

  2
  to pozadí je vzkutku oslnivé
 • LiveLongAndProsper

  3
  Off topic dotaz: V jakém IDE programujete? Eclipse?
 • Vlastimil Menčík

  4
  Většina z nás používá Eclipse, resp. Scala IDE (http://typesafe.com/stack/scala_ide_download). Máme tady i zastánce vi :) Řada lidí ale pro Scalu preferuje IntelliJ, která je (zatím) trochu napřed.
 • Radek

  5
  Trochu skepticismu kolem Scaly od cloveka co dela se scalou 6 let... http://java.dzone.com/articles/oy-scalac
 • Vlastimil Menčík

  6
  Jak už je v posledním odstavci článku uvedeno, nic na světě nemá jenom výhody. Chceme si ale na ně udělat vlastní názor.
 • Radek

  7
  zkouseli jste uz psring scala? http://blog.springsource.org/2012/12/10/introducing-spring-scala/
 • Vlastimil Menčík

  8
  Zkoušel jsem si s tím hrát. Zatím je to work-in-progress, ale to, že to dělají přímo SpringSource, je IMHO dobrá vyhlídka do budoucna. Mám to jako jedno z témat v připravované přednášce o Dependency injection ve Scale: http://dev.etnetera.cz/cz/scala/prednaska_scala_dependency_injection.html
 • Josef

  9
  Můžu se zeptat na jakém projektu (stači případně jen typově) jste scalu nasadili ? Nebo ji planujete pouzivat i v interni codebase, napriklad prepsani konfiuracniho modulu do scaly kvuli pohodlne praci s xml, apd... Nebojite se, ze si ostatni javisti ve firme scalu neosvoji a vy budete sam na udrzovani scala modulu a projektu a stanete se scala supportem? Ono naucit se scalu pouzivat imperativne neni zrovna tezke, ale programovat funkcionalne (assigmentless kod s referencni transparentnosti) a vubec prejit na jiny styl architektury aplikaci a pripadne zahodit servlet kontainery a vzit to zgruntu od serveru je ve firmach docela utopie :-)
 • Vlastimil Menčík

  10
  Jak už Lukáš psal v článku, jestli něco je nebo není utopie, záleží především na konkrétní firmě. Aktuálně řešíme jeden nový projekt (nemalou veřejně dostupnou webovou aplikaci pro komerčního klienta), který bychom v minulosti asi řešili v Javě a servletech. Myslíme si ale, že použitím Scaly a Play! dosáhneme lepšího výsledku. Co se týče technologií, tak ani teď nejsme jako firma zcela homogenní. Kromě Javy tu máme i PHP a i v té Javě používáme technologie, na které se u nás specializuje třeba jeden konkrétní tým. Scalu ale nechceme držet v "laboratorních" podmínkách, ale chceme jí šířit jak interně, tak externě.