Jsou překlepy zadarmo?

Jsem puntičkář a perfekcionista a vím o tom. Vidím překlepy a mám tendenci je opravovat. Kromě toho, že mi vadí, tak nás podle mého názoru stojí i reálné peníze. Nevěříte?

Neřeším překlepy v interní konverzaci, tam je to tak nějak normální. Ale přísný jsem na dva druhy překlepů (a třetí mě rozčiluje):

 • překlep v prezentaci nebo obchodní nabídce
 • překlep v programátorském kódu
 • "čingliš" v programátorském kódu
Před pár týdny nás jeden takový překlep stál řádově tisíce, což mě přesvědčilo, že má smysl se pořád starat i o to, jak naše práce vypadá uvnitř, i když ji často nikdo kromě nás samotných neuvidí.

1. Nabídky a prezentace s překlepy

Překlep
Znáte to. Dostanete do ruky pěknou nabídku s logem a spoustou slibů o dokonalé péči. Začnete v ní listovat a nacházíte překlepy, gramatické chyby a nedokončené věty. Opravdu dostanete jako zákazník dokonalou péči, když si autor nedal ani tu práci, aby to po sobě přečetl a opravil (zvlášť v době automatických korektorů)? Není to tak, že ta slíbená práce bude odvedená jen na 90 %? Stejný trapas je ve chvíli prezentace - všichni to vidí (a někdy to na místě opraví i samotný prezentující). Někdy se diváci pousmějí, ale říkám si - kolik jsme tím zmařili příležitostí? Je mi jasné, že na to má každý jiný názor, ale mně osobně tyhle nedotaženosti vadí.

2. Překlep v programátorském kódu

Tento problém bych rozdělil na dvě kategorie:

 • kompilované jazyky
 • skriptovací jazyky
V případě kompilovaných jazyků se problém týká defacto jen názvů (proměnné, metody, konstanty, databázové entity, apod.) - protože překlep v syntaxi za nás zkontroluje hned kompilátor. U skriptovacích může být překlep bohužel i v samotné syntaxi jazyka a zjistíme to většinou až při běhu aplikace.

Čím později se překlep objeví (to nesouvisí jen s překlepy, ale platí to s chybami obecně), tím dražší je jeho oprava. Je totiž nutné chybu zjistit a lokalizovat, zadat její opravu, opravit, nasadit na testovací prostředí a otestovat a ve finále nasadit na produkci a celý incident uzavřít.

Náš poslední případ se stal v Javě. Týkal se bohužel překlepu v konstantě definice webové služby. Takový překlep dokonce ovlivňuje i další strany, které WS využívají. Na začátku byl překlep programátora - namísto FAILURE_UNDETECTED napsal FALIURE_UNDETECTED. To se z WSDL rozšířilo do databáze, webových služeb a na spoustu dalších míst. Zpočátku všechno fungovalo, až do doby, kdy jsme začali dělat anglickou lokalizaci (a klíče se oddělily od samotné lokalizace). Následovalo zadání chyby od klienta, že se posílají špatné notifikace zákazníkům při zamítnutí reklamace. Následovala půlhodina hledání příčiny. Oprava byla sice na pár minut (i s commitem do testovací větve), ale následovala další půlhodina nasimulování skutečného stavu, aby se ověřilo, že oprava pomohla. Jedno písmeno a hodina fuč. A to nemluvě o ostudě u zákazníků.

A to si myslím, že to je jen špička ledovce. V PHP, JavaScriptu a dalších nekompilovaných jazycích stojí překlepy mnohem víc peněz. Stačí taková zapomenutá čárka při nasazování měřících skriptů pro Google Analytics a přestane fungovat polovina aplikace. Někdy je taková chyba hledáním jehly v kupce sena.

3. "Čingliš" v kódu

Tohle sice nemusí přímo způsobit problém, ale mě to irituje. Často dokonce tak, že ten název přejmenuju (což je v některých případech práce klidně na půl hodiny - pokud je to hodně roztahané po aplikaci, databázi, konfiguraci, apod.). Prostě takové názvy jako isSended, SkyScreaper apod. nepůsobí dobře - navíc často se poslední dobou stává, že je dáváme i ke klientům (např. když si mají sami spravovat bannery) nebo partnerům (když se s někým integrujeme). Velmi vtipný překlep objevil nedávno jeden náš kodér: /* Sidebra manager */ :-)

Závěr?

Co říct závěrem? Osobně se snažím překlepům vyhýbat jak to jen jde. Když ho opravím hned, jak ho vidím, stojí to pár sekund - na rozdíl od problémů, které to může vygenerovat v budoucnu. Snažím se, aby i vnitřek toho, co dělám, vypadal dobře - podle mě je důkaz kvality.

Co tedy doporučit?

 • kde to jen jde, používejte kontrolu pravopisu (už to jde dokonce i v některých programovacích prostředích), nabídky a prezentace je dobré nechat přečíst někoho, kdo má cit pro jazyk a vidí gramatické chyby a překlepy
 • pokud objevíte překlep, snažte se ho opravit co nejdřív (samozřejmě s přihlédnutím k dopadům takové opravy) - pár minut teď může ušetřit hodiny do budoucna
 • u skriptovacích jazyků používejte taková vývojová prostředí, která dokážou zápis skriptu validovat (nebo používejte speciální validátory - např. Closures Compiler od Google pro Javascript)
 • používejte code review a v jeho rámci komentujte a opravujte i takové drobnosti, jako jsou překlepy nebo "čingliš" - ať se za svoji práci nemusíme stydět
A co vy? Jak se na to díváte? Máte s tím podobné zkušenosti? Přišli jste někdy díky překlepu reálně o peníze? Nebo vám ušla zajímavá příležitost?

Článek obsahuje 10 komentářů

 • Andrei

  1
  "klíče se oddělil*y*" :-D Jinak díky za článek, já mám k překlepům úplně stejný vztah.
 • KarelI

  2
  Naprosty souhlas, preklepy i zvrhle nazvy se mi take nelibi. Videl jsem treba funci s nazvem jako dejItemTypPozice
 • Martina

  3
  Dobré odpoledne,
  omlouvám se za tento komentář, ale autorovi článku bych doporučila si svůj výtvor přečíst ještě jednou. Myšlenka dobrá, ale chyby jsou tam také. :-)
  Ústav pro jazyk český má na internetu jazykovou příručku, kterou využívám při psaní důležitých dokumentů a tak doporučuji zejména kapitolu:
  1. Značky ve spojení s číselnými hodnotami.
  2. Zalomení řádků a nevhodné výrazy na jejich konci.
 • Tomáš Záluský

  4
  Taky souhlasím. Překlepy dělám jako každý jiný, ale když je jich někde moc, pak tam zpravidla je i jiný problém - rozbité formátování, zavádějící pojmenování (význam proměnné se změnil, název zůstal) nebo pak už logická chyba kódu.
  Trochu bych se zastal smíšeného česko-anglického názvosloví (za předpokladu, že je v obou jazycích dobře). DejItemTypPozice je extrém, ale pokud nějaký termín je u x desítek definován česky, je podle mne menší zlo to nechat česky a dát před to get... nebo find...By... než to krkolomně překládat.
 • Pavel Pola

  5
  Andrei, díky za upozornění na překlep - vidíte, i mistr tesař se někdy utne. :-) Už jsem opravil. Martinu bych rád poprosil, aby byla konkrétnější. Zalomení řádku lze sice částečně řešit, ale web není tiskovina a zalomení řádku se může prohlížeč od prohlížeče lišit. Technicky sice lze každou spojku ručně označovat nedělitelnou mezerou, ale spíš bych toto nechal řešit prohlížeč - rozhodně tohle já osobně nemám v kategorii "překlepy".
 • sadf

  6
  Mistr tesar + asi tak polovina naroda by se mela naucit psat procenta http://www.pravidla.cz/vice/zkratky-a-znacky/?kapitola=7
 • Pavel Pola

  7
  Díky, každý den, kdy se naučím něco nového, je dobrý den.
 • Jan Simek

  8
  Bohuzel na nektere veci jsou automaticke opravy kratke, napr. "Je mi jasné, že na to má každý jiný názor, ale mě osobně tyhle nedotaženosti vadí.". Komu cemu vadi nedotazenost, treti pad, piseme "mne", pripadne "mi". Kdyz uz hate clanek o cestine, tak proboha spravne cesky(v pripade potreby lze vyuzit i sluzeb rodileho mluvciho). Nebo radsi upravte pravidla jazyka podle moznosti automatickych oprav. A bude klid.
 • Pavel Pola

  9
  Honzo, díky za nakopnutí. Jen abychom si rozuměli - to nebyl hate článek o češtině. Chápu, že když jsou na to krátké automatické korektory, tak bude spousta chyb. Mně (komu, čemu :-)) vadí ty, které jsou zcela evidentní - že si dotyčný ten korektor ani nepustil. To je šlendrián. Někteří z nás jsou ze školy už dlouho, navíc se pravidla stále vyvíjejí, doplňují a mění, takže je pochopitelné, že nedokážeme na 100 % (s mezerou :-)) dodržet poslední normy. Ale měli bychom si dát pozor na ty elementární věci, které jsou vidět na první pohled. (a uznávám, že to má každý trochu posunuté jinak). Díky vašim reakcím jsem např. zjistil, že některé věci nevidím ani já a to jsem si o sobě myslel, že jsem hodně velký puntičkář na překlepy. Díky, otevřeli jste mi oči.
 • rionka

  10
  Sidebra pobavila :-) S preklepy to bohuzel funguje tak, ze pokud zirame prilis dlouho do textu, prehledneme samozrejme i sve vlastni chyby, takze je idealni dat pred vydanim text precist i nekomu jinemu, kdo nas upozorni na to, co nam uteklo. Nebo pomaha praci aspon na chvili odlozit a pak se na text podivat "novyma" ocima. Bohuzel u mnoha marketingovych projektu to neni zvykem :(